dokum kuzine oba

Kuzine Soba Modelleri Nelerdir?

Kuzine sobanın türleri, hangi özelliğin ön plana çıkmasını istediğinize göre değişmektedir. Kuzine soba markasına göre, şekline göre ve işlevlerine göre farklı türlere ayrılmaktadır. Şekline göre ayrılan kuzine soba modellerini standart kuzine soba, Rize kuzine sobası, Trabzon kuzine sobası gibi türlere ayırabiliriz. Şekline göre ayrılan soba modellerinin genel olarak işlevlerin birbiriyle aynı olmakla birlikte bazı işlevleri diğerlerinden daha ön plana çıkmaktadır. Örneğin Rize kuzine sobasının fırın bölümü çok daha niteliklidir, Trabzon kuzine sobasının ise estetik görünümü daha niteliklidir. İşlevlerine göre ayrılan kuzine sobalar ise standart kuzine sobalar ve şömineli kuzine sobalar olarak ayrılabilir. Standart kuzine sobaların yanma haznesi kapalı ve iç kısımdayken, şömineli kuzine sobaların yanma haznesi şömine görünümü verecek biçimde dışarından görülmektedir. Elbette ki sobalar üretildikleri markaya göre de farklı türlere ayrılmaktadır, farklı markalardaki sobaların üretiminde kullanılan materyaller değişiklik göstermektedir.

Kuzine Soba Nedir?

Kuzine soba tanımı, ısıtma ve yemek pişirme işlevlerini aynı anda karşılayabilecek bir soba türü olmasıdır. Kuzine sobalar sobayı kurduğunuz odayı diğer sobalar gibi ısıtır. Ayrıca içinde bulunan fırın haznesi sayesinde soba etrafı ısıtırken aynı zamanda yemek yapabilmenizi sağlar. Üst kısmındaki dökümün üzerinde ise yiyeceklerinizi veya içeceklerinizi ısıtabilirsiniz.

Kuzine Soba Nasıl Kullanılır?

Kuzine soba kullanımı, öncelikle sobanın uygun yakıt türünün satın alınarak yakılmasını gerektirmektedir. Kuzine sobanın yakılabilmesi için odun veya kömür kullanılmaktadır. Kuzenin yakılabilmesi için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Kuzine sobanızda kullanılabilecek yakıt türüne göre odun veya kömürü ya da her ikisini de sobanın yanma haznesin yerleştirmeniz gerekmektedir. Odunu veya kömürleri yerleştirirken boşluklar kalacak biçimde yerleştirmelisiniz. (Yanma haznesi bazı kuzine sobalarda çıkarıp takılan bir kova şeklinde olabilmektedir.) Odun veya kömürün yanabilmesi için kuru olması gerekmektedir.
  • Ardından bir çıra veya kağıdı yakarak odun veya kömürlerin üzerine yerleştirip tutuşmalarını sağlamanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken yanıcı özellik gösteren sıvıları yakıtın üzerine dökerek tutuşmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Önemli olan bir diğer nokta da kuzine sobanın havalandırma boşluklarının açık olmasıdır, havalandırma boşlukları açık olmadığı takdirde soba bir süre sonra sönecektir. Soba herhangi bir nedenle sönerse, aynı işlemleri birkaç defa tekrarlamanız gerekmektedir.

Kuzine soba yandıktan sonra yemek pişirmek için kuzine sobanın fırın bölümü olan kısmı kullanmanız gerekmektedir. Pişirmek istediğiniz yemeğin kabını, kuzine sobanın fırın bölümüne yerleştirerek soba istediğiniz sıcaklıktayken pişirebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey, kuzine sobanın fırınına koyduğunuz yiyecek kabının materyalinin ısıya dayanıklı olmasıdır. Kuzine sobanın yanma haznesinin fırın bölümüne vereceği ısı tek taraftan ve sürekli olarak geleceği için yemeği pişirirken çevirmeniz gerekecektir. Bütün bunların haricinde kuzine sobanın üstündeki dökümün üzerinde yemek veya içeceklerinizi de ısıtabilirsiniz.Kuzine sobanın modeline göre yakıt haznesi şömine olarak dışarıdan görünüyor ise şömine görünümü sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kuzine Soba Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuzine satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, hem ısınmanızı hem de yemek pişirmenizi etkileyecek olması bakımından oldukça önemlidir. Kuzine soba satın alırken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Isıtma bakımından ele alındığında, kuzine sobanın üst yüzeyindeki dökümünde hangi materyalin kullanıldığı önemlidir. Satın alacağınız kuzine sobanın yüzeyinde herhangi bir çatlak bulunmaması gerekmektedir. Nasıl bir is yoğunluğunda sobayı kullanacağınıza göre kuzine soba yüzeyinin genişliğine ve buna bağlı olarak soba genişliğine de dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Pişirme bakımından dikkat etmeniz gereken iki şey vardır, bunlar kuzine soba fırınının genişliği ve kuzine soba fırının kapağıdır. Kuzine soba fırının genişliği, fırını kullanım sıklığınıza uygun olmalıdır. Kuzine soba fırınının kapağı da çeşitli biçimlerde çeşitli materyallerde yapılmakta olduğundan cam gibi kırılgan bir materyal kullanılmışsa sağlamlığından emin olmanız gerekmektedir.
  • Herhangi bir soba alımında olduğu gibi kuzine soba borusunun kalitesi, çapı ve evinizde kuzine sobayı kuracağınız yer ile baca çıkışına uygun olmalıdır.
  • Kuzine sobanın kül haznesinin kolayca boşaltılabilmesi için pratik kullanıma uygun olması işlerinizi kolaylaştıracaktır.
  • Üretici firma bakımından güvenilir, müşteri memnuniyetine önem veren ve üretim materyali olarak kaliteli ham madde kullanan firmaları tercih etmenizde kuzine sobanızın ömrünün uzun olması açısından fayda vardır.

Kuzine Soba Fiyatları Nedir?

Kuzine sobanın 2022 fiyatları sobanın markasına, dış görünümüne ve işlevlerine göre 700 TL – 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kuzine sobayı daha çok işlevsel olarak kullanmak yani temelde ısıtma ve fırın ihtiyacınızdan dolayı satın almak istiyorsanız alacağınız kuzine soba yaklaşık olarak 700 TL – 1.000 TL arasında olacaktır. Ancak almak istediğiniz kuzine sobanın farklı fonksiyonları, çok yüksek kalite materyalleri veya dekoratif olarak özel görünmesini istiyorsanız alacağınız kuzine soba modelleri 1.000 TL – 10.000 TL geniş aralığında değişecektir.

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.