dokum kuzine oba

Rize Kuzine Sobası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Rize kuzine sobasının tanımı, normal kuzine sobalarla büyük oranda benzer olarak soba satın alan kişinin aynı anda ısınmasına ve yemek pişirmesini sağlayan soba türüdür. Rize kuzine sobasının diğer kuzine sobalardan ayrılan yönü ise sobanın içerisindeki fırının oldukça geniş ve gelişmiş olmasıdır. Özellikle yemek pişirmek için üretilmiş gibi fırını çok geniş olan tarihi Rize kuzine sobası, üretildikleri materyaller sayesinde çok sağlam ve yıllarca kullanılan dayanıklı kuzine sobalar olarak bilinmektedir.Aynı zamanda Rize kuzine sobalarının estetik görüntüsü de standart kuzine sobalara göre daha düzgündür. Fırınının genişliği ve üretildiği materyalin sağlamlığı dışında diğer kuzine sobalarla ortak özellikler göstermektedir.

Rize Kuzine Soba Fırını Özellikleri Neler?

Rize kuzine sobanın fırınını kullanmak, odun veya kömür ateşinde yavaş yavaş yemek pişirmek isteyenler için önemlidir. Kuzine fırınının en doğru kullanımı elde etmek ve en doğru sonuca ulaşabilmek için öncelikle kuzine fırını içerisinde pişireceğiniz yemeklerin ağır pişmeye ve belirli standart sıcaklıkta devamlı olarak pişmeye elverişli yemekler olması gerekmektedir. Çoğu et yemeği çeşidi, bazı tatlı çeşitleri ve birçok hamur işi kuzine soba fırınında pişmeye elverişli olan yemeklerdendir. Aynı zamanda kuzine fırınında biber, patlıcan gibi bazı sebzelerin közlemesi de yapılabilmektedir.

Rize kuzine fırınında yapılacak yemeklerin devamlı ve aynı sıcaklıkta pişmeye elverişli yemekler olması gerekmektedir. Kuzine fırını yakıt haznesi içindeki yanan odun veya kömürün sıcaklığıyla yemeği pişirdiği için haznenin yanda olduğu durumlarda sıcaklığın eşit dağılımı bazen sorun teşkil edebilmektedir. Bu nedenle kuzine fırında yemek pişirdiğiniz zaman yemeği çevirerek ısının daha dengeli dağılmasını sağlamalısınız.

Rize kuzine fırında yemek pişirirken fırının içerisine yerleştireceğiniz kabın materyali de önem taşımaktadır. Kuzine fırını içine koyulan yakıtın sıcaklığıyla yemeği pişirdiği için yemeğin yerleştirildiği kabın bu yakıtın verebileceği maksimum sıcaklık seviyesine uygun ve yanmaz materyalden olması gerekmektedir. Kuzine fırınlar için genelde elektrikli fırınların tepsileri veya toprak tencere ya da kaplar tercih edilmektedir.

Kuzine Sobanın Evinizin Ekonomisine Faydaları

Kuzine sobanın avantajları hem ısıtma hem de yemek pişirme işlemlerini aynı anda gerçekleştirebilmesi nedeniyle özellikle yakıt tasarrufu olarak ortaya çıkmaktadır. Kuzine sobanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kuzine soba fırın olarak kullanılabildiği için diğer elektrikli ev aletlerine göre fazla elektrik enerjisi tüketen fırınların yerine kullanılarak elektrik kullanımından tasarruf sağlamaktadır.
  • Kuzine soba hızlı tutuşur ve ısıyı içinde bulunduğu mekana çok çabuk yayar, bu nedenle yakıt tüketimi açısından fayda sağlamaktadır.
  • Rize kuzine sobasının üst dökümünde su veya yemek ısıtılabilmektedir bu nedenle ısıtma amaçlı kullandığımız ocak veya mikrodalgaların yerine kullanılarak tüp veya elektrikten tasarruf sağlamaktadır.
  • Aynı zamanda kuzine sobanın içinde pişen yemekler, odun ve kömür ateşinde yavaş yavaş piştiği için besin değeri yüksek lezzetli yemekler yapılmaktadır.

Rize Kuzinesi Nereden Alınır?

Rize kuzine sobası satın almak ancak Rize ve çevresindeki kuzine soba üreticilerinin mağazalarına ulaşabilmekle mümkündür. Rize ve çevresindeki kuzine soba üreticileri tarafından imal edilen Rize kuzine sobaları Türkiye’nin her yerine satışa sunulmaktadır. Tarihi Rize kuzine sobasını diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliklerden biri kullanıldığı materyal olduğundan Rize kuzine sobasının sacının kalitesi normalden daha farklıdır. Normal bir kuzine sobada sac kalınlığı ortalama olarak 2 ya da 3 milimetre olmakla birlikte, tarihi Rize kuzine sobalarda sac kalınlığının ortalama olarak 5 milimetreye kadar çıkmaktadır.Rize kuzine sobasının bu sac kalınlığı sayesinde bulunduğu ortamı ısıtması hızlıca gerçekleşmekte ve aynı zamanda içindeki fırında pişirilen yemekleri de daha uzun süre sıcak tutmaktadır.

Rize Kuzine Sobası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rize kuzinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, hem ısınmanızı hem de yemek pişirmenizi etkileyecek faktörler olması bakımından oldukça önemlidir. Rize kuzine sobası satın alınırken şunlara dikkat etmek gerekir:

  • Isıtma bakımından ele alındığında, kuzine sobanın üst yüzeyindeki dökümünde hangi materyalin kullanıldığı önemlidir. Satın alacağınız kuzine sobanın yüzeyinde herhangi bir çatlak bulunmaması gerekmektedir. Ev işlerinizin yoğunluğuna göre kuzine soba yüzeyinin genişliğine ve buna bağlı olarak soba genişliğine de dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Pişirme bakımından dikkat etmeniz gereken iki şey vardır, bunlar kuzine soba fırınının genişliği ve kuzine soba fırının kapağıdır. Kuzine soba fırının genişliği, fırını kullanım sıklığınıza ve ev işlerinizin yoğunluğuna uygun olmalıdır. Kuzine soba fırınının kapağı da çeşitli biçimlerde çeşitli materyallerde yapılmakta olduğundan cam gibi kırılgan bir materyal kullanılmışsa sağlamlığından emin olmanız gerekmektedir.
  • Herhangi bir soba alımında olduğu gibi kuzine soba borusunun kalitesi, çapı ve evinizde kuzine sobayı kuracağınız yer ile baca çıkışına uygun olmalıdır.
  • Rize kuzine sobanın kül haznesinin kolayca boşaltılabilmesi için pratik kullanıma uygun olmasında fayda vardır.
  • Genel anlamda baktığımızda ise üretici firma bakımından güvenilir, müşteri memnuniyetine önem veren ve üretim materyali olarak kaliteli ham madde kullanan firmaları tercih etmenizde kuzine sobanızın ömrünün uzun olması açısından fayda vardır.

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.