dokum kuzine oba

Trabzon Kuzine Sobası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Trabzon kuzine sobasının nitelikleri arasında ön plana çıkan husus dekorasyon unsuru olarak kullanımının fazla olmasıdır. Trabzon kuzine sobası, dikkat çeken dekoratif görünümü sayesinde özellikle otellerde, dağ evlerinde, kafelerde tercih edilmektedir. Alt bölümünde bulunan kuzine fırını yemek pişirmek için oldukça elverişli olmakla birlikte üst kısmındaki döküm bölümü yiyecekleri ve içecekleri sıcak tutmak için kullanılmaktadır. Trabzon kuzine sobasının üç önemli özelliği bulunmaktadır: odayı ısıtma, yemek pişirme, yemek veya içecek ısıtma. Dış görünümü ile dikkat çekmesi dışında Trabzon kuzine sobasının ana işlevleri standart kuzine sobalara benzemektedir.

Trabzon Kuzine Sobası Nerelerde Kullanılır?

Trabzon kuzine sobasının kullanım alanları oldukça çeşitli olmakla birlikte kapalı ortamların tamamında kullanılmaya müsaittir. Trabzon kuzine sobasının standart kuzine sobalardan farklı olarak ön plana çıkan özelliği nostaljik dış görünümü olduğu için özellikle dağ evlerinde, restoranlarda, kafelerde kullanılmaktadır. Kapalı ortamı neresi olursa olsun sobayı kullanacağınız ortama nostaljik bir hava katmak istiyorsanız Trabzon kuzine sobalarını tercih edebilirsiniz.

Trabzon Kuzine Sobası Nasıl Yakılır?

Trabzon kuzine sobasını yakmak için öncelikle kuzine sobanız için hangi yakıtı kullanmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bazı kuzine sobalar odun ile bazı kuzine sobaları da hem odun hem de kömür ile yanmaktadır. Kuzine sobanıza uygun olan yakıtı belirledikten sonra şu adımları takip ederek kuzine sobanızı yakabilirsiniz:

  • Kuzine sobanın yakıt haznesine odun veya kömürü üst üste boşluklar kalacak biçimde yerleştirmelisiniz. (Bazı kuzine sobalarda yakıt haznesi kova şeklinde olduğundan, böyle durumlarda odun ve kömürü kovaya yerleştirmelisiniz) Dikkat edilmesi gereken husus, odun veya kömürlerin kuru olmasıdır.
  • Ardından yerleştirdiğiniz odun veya kömürlerin üzerine çıra ya da kağıt parçasını yakarak bırakmalısınız. Yakıtın daha kolay tutuşması için yanıcı bir sıvıyı yakıta dökebilirsiniz.
  • Trabzon kuzine sobasının tutuşması için yaklaşık on dakika bekleyiniz. Eğer beklediğiniz sürede kuzine sobanız tutuşmaz veya tutuştuktan hemen sonra sönerse, aynı adımları yeniden uygulamanız gerekmektedir. Kuzine sobanızın tutuşabilmesi için mutlaka sobanın havalandırma boşluğunun açık olması gerekmektedir.
  • Güvenliğiniz için kuzine sobanın havalandırma boşluğunun açık olup olmadığını ve soba borularının boşluksuz biçimde birbirine geçmiş olduğundan emin olmalısınız.

Trabzon Kuzine Sobası Fırını Nasıl Kullanılır?

Kuzine sobanın fırın bölümünü kullanmak, yavaş yavaş odun veya kömür ateşinde yemek pişirmek isteyenler için önemlidir. Kuzine sobanın fırın bölümünü kullanabilmek için öncelikle sobayı yakmanız ardından da yakıtın yemeği pişirebileceğiniz derecede ısı verene kadar beklemeniz gerekmektedir. Kuzine fırında pişirilmek istenen yemeklerin kuzine fırına uygun olmasına dikkat etmelisiniz çünkü kuzine soba sürekli olarak aynı ısıyı vererek yemeğin pişmesini sağlamaktadır. Kuzine fırınında et çeşitleri, bazı tatlılar ve birçok hamur işi pişirilebilmektedir. Pişirmek istediğiniz yemeği kuzine fırında kullanmaya uygun materyali olan bir kaba koymalısınız. Ardından kuzine fırının kapağını açarak kabı içine yerleştirmelisiniz. Kuzine fırınlarda genelde ısı yakıtın yandığı bölümden tek yönlü olarak geldiği için pişen yemeğin ısıyı eşit alması amacıyla arada bir çevrilmesi gerekmektedir. Kuzine fırının kapağını kontrol etmeli, hava almadan kapanıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Trabzon Kuzine Sobası Nasıl Söndürülür?

Trabzon kuzine sobasını söndürmenin yolu, sobanın içindeki yakıtın havayla temasını kesmektir. Genellikle kuzine sobalar alttan ve üstten olmak üzere birkaç yerden hava alırlar, bu hava boşlukları ateşin yanmaya devam etmesini sağlamaktadır. Ateş havayla temas etmezse bir süre sonra söner, bu nedenle Trabzon kuzine sobasını söndürmek istiyorsanız hava boşluklarını yaklaşık 1 saat öncesinden kapatmalısınız. Söz konusu 1 saatlik süre içerisinde sobadaki yakıtların yanması yavaş yavaş duracaktır.

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.